20.06.2016

"Historia wewnętrzna. SERCE" H. von Borstel - recenzja

Osoby zaglądające na mojego bloga regularnie, pamiętają być może wpis na temat książki o jelitach ( klik ). Wyraziłam wówczas życzenie, aby autorka wydała kolejną pozycję na temat innego narządu.
No i jest! Co prawda innego autorstwa, ale z tej samej serii, książka poświęcona sercu, napisana przez  Johannesa Hinricha von Borstela, specjalisty medycyny ratunkowej.

Serce budzi w nas różne skojarzenia - od miłosnych uniesień po ciężkie dolegliwości. Jest to narząd niezwykle ważny i z pewnością zasługuje na całą książkę poświęconą właśnie jemu.

Choroby związane z układem krążenia występują powszechnie, niestety mimo tego, większość osób lekceważy zalecenia lekarzy i prowadzi wyniszczający tryb życia.
Nigdy nie jest za późno na zmiany, dlatego każdy powinien sięgnąć po tę lekturę. Na pierwszych stronach jesteśmy zabierani w podróż do wnętrza układu krążenia. Przyglądamy się naczyniom krwionośnym, organizacji pracy serca oraz procesom  w nim zachodzącym. Dowiadujemy się jakie choroby mogą osłabić serce i co jest potrzebne do utrzymania jego niezakłóconego rytmu. Przez całą książkę otrzymujemy garść porad jak utrzymać ten narząd sprawnym (są to m.in. wskazówki żywieniowe oraz dotyczące analizy wyników badań)

Bardzo mi się podoba, że autor podkreśla, iż dla zdrowego serca niezbędny jest zdrowy organizm (a także psychika). Dlatego w książce opisuje funkcjonowanie innych narządów i prezentuje całościowe podejście do zdrowia.

Wiedza jest przystępna, a objaśnienia proste. Da się wyczuć, że autor jest pasjonatem tematu i chce dzielić się swoją wiedzą. Von Borstel unika encyklopedycznego języka, podaje wiele ciekawostek - w książce jest np. rozdział poświęcony używkom i pomimo, że sama nie palę, z dużym zainteresowaniem przeczytałam o wyniszczającym wpływie papierosów. Większość z nas oczywiście wie, że używki są szkodliwe, ale mało kto jest świadom dlaczego konkretnie. Być może właśnie ta niewiedza jest przyczyną, dla której ludzie chętnie palą i piją, a większa świadomość mogłaby ich nieco przyhamować.
Autor zahacza również o tematykę seksu - oczywiście pod kątem kardiologii ;)

Johannes jest ratownikiem medycznym i dzieli się z nami anegdotami i historiami ze swojego życia zawodowego, co czyni książkę ciekawszą i pomimo, że momentami smutną, to bardziej autentyczną i silniej trafiającą do czytelnika.Kolejnym plusem książki jest fakt, iż rozdziały są krótkie, wiec wygodnie się je czyta np. w komunikacji miejskiej czy w wolnych chwilach w pracy. Nie tracimy wątku i możemy czytać z przerwami.
Otrzymujemy też sporą dawkę porad praktycznych np. autor tłumaczy jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś obok nas ma zawał.

Nie trzeba interesować się biologią ani medycyną, by sięgnąć po "Historię Wewnętrzną". Wystarczy być zainteresowanym własnym zdrowiem i zdrowiem swoich najbliższych. Każdy z nas posiada serce (tylko jedno!), wiec lekturę można uznać za obowiązkową.

                                 Książkę znajdziecie w księgarni http://dobreksiazki.pl/
                                     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

AddThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...